Īsi pēc Jaunā gada svinībām tehnoloģiju portālos sākusi pārādīties gana detalizēta informācija par it kā otrās paaudzes AMD Ryzen 3000. sērijas procesoriem un to parametriem. Avots šīm baumām ir Krievijas preču meklēšanas un cenu salīdzināšanas portāls e-katalog.ru, kurā publicēti 7 dažādi Matisse (potenciālais procesoru segvārds, jeb codename) procesoru modeļi. Pēc pērnā gada martā publiskotajiem AMD plāniem (roadmap), Matisse tiešām ir 2019. gada Zen 2 arhitektūras nosaukums.
Ievērojamākā izmaiņa Zen 2 arhitektūrā ir pāreja uz 7 nanometru tehnoloģisko procesu. Šis uzlabojums acīmredzami ļāvis paaugstināt procesoru takts frekvences, vienlaikus saglabājot strāvas patēriņu iepriekšējo 12nm procesoru līmenī vai pat zemāku. Svarīgi piebilst, ka tieši Ryzen zemā takts frekvence līdz šim bija teju vienīgais faktors, neskaitot atmiņas saderības problēmas, kādēļ daudzi, jo īpaši spēļu cienītāji pieturējās pie Intel – datorspēlēs tai ir būtiska nozīme augsta FPS sasniegšanai.
Pieejamā informācija liecina, ka paralēli jau ierastajām Ryzen 3, Ryzen 5 un Ryzen 7 procesoru līnijām AMD savu produktu klāstu grasās papildināt arī ar Ryzen 9 CPU sēriju, līdzīgi kā Intel nesen izšķīrās par Core i9 ieviešanu. Ryzen 9 pēc e-katalog.ru datiem sākumā tiks pārstāvēta ar vienu modeli – 16 kodolu Ryzen 9 3800X, kam pāris mēnešus vēlāk varētu pievienoties 3850X ar paaugstinātām bāzes un turbo frekvencēm.
Arī atjaunotā Ryzen 7 līnija noteikti iegūs ievērojamus uzlabojumus. Vispirms jau līdzšinējo 8 kodolu un 16 plūsmu vietā Ryzen 7 3700 un 3700X varētu nodrošināt 12 kodolus un 24 plūsmas, kas teorētiski atsevišķās programmās ar daudzkodolu atbalstu var novest pie 50% vai pat lielāka veiktspējas pieauguma salīdzinot to ar Ryzen 7 2700 un 2700X, jo bez augušā kodolu skaita un palielinātas takts frekvences veikti arī arhitektūras uzlabojumi.
3000. sērijas Ryzen 5 nodrošinās to pašu kodolu konfigurāciju, ko šobrīd aktuālās paaudzes Ryzen 7 procesori – 8 kodolus un 16 plūsmas, taču Ryzen 5 3600 un 3600X cenām vajadzētu būt ievērojami zemākām un pielīdzināmām šobrīd nopērkamajiem Ryzen 5 2600 un 2600X seškodolu modeļiem. Paredzu, ka tieši 3000. sērijas Ryzen 5 procesori būs pieprasītākie datorspēļu cienītāju vidū.
Arī 7 nanometru Ryzen 3 procesori iegūs ievērojamu feisliftu ar diviem papildus kodoliem un turbo frekvenci līdz 4 GHz Ryzen 3 3300 un pat 4.3 gigaherciem 3300X izpildījumā.
Arhitektūras uzlabojumu ziņā informācija pašlaik ir diezgan skopa un konkrēti veiktspējas testi vēl nav manīti. Tomēr 2018. gada oktobrī portāls Bits And Chips savā Twitter profilā ierakstījuši, ka Zen 2 IPC (instructions per cycle) veiktspēja esot par 13 procentiem augstāka kā Zen+ procesoriem. Atsevišķos resursos figurē pat 29 procentu pieaugums pret pirmās paaudzes 14 nanometru Zen.
Zen+ -> Zen2: +13% IPC (Average) in scientific tasks. Not bad.
P.S. No gaming data, atm.— Bits And Chips – Eng (@BitsAndChipsEng) October 16, 2018
Ja tā izrādīsies patiesība un IPC tiks uzlabots kaut par 13 procentiem, šis aspekts var būtiski sašķobīt Intel pozīcijas, jo Zen+ veiktspēja no Intel Coffee Lake atpaliek par aptuveni 5 procentiem (pieaugums no Zen uz Zen+ bija tikai 3%), tādēļ 13% uzlabojums ļautu AMD aizsteigties garām pat modernākajām Intel arhitektūrām.
Par nopludinātās informācijas patiesību ir pāragri spriest, taču par to mēs varēsim pārliecināties jau tuvāko nedēļu laikā. Par labu Ryzen 3000. sērijas procesoru iespējamajai izziņošanai jau janvārī runā fakts, ka AMD izpilddirektore Lisa Su ir izpelnījusies godu šī gada CES (Consumer Electronics Show) izstādes centrālajā pasākumā uzstāties kā galvenajai runātājai. CES ir viens no lielākajiem un efektīvākajiem pasākumiem, kur pasauli iepazīstināt ar jauniem produktiem un tehnoloģijām, tādēļ neredzu šķēršļus tam, lai esošos un potenciālos investorus pārsteigtu ar produktu, kas potenciāli varētu samalt miltos Intel.
Ja es būtu miljonārs, noteikti šonedēļ iegādātos tā pavairāk AMD akciju, kuru vērtība pēc pāris dienām varētu piedzīvot strauju pieaugumu. Starp citu, pērn AMD akciju vērtība pieauga tik ievērojami, ka kompānija ieņēma pirmo vietu Standard & Poor’s 500 indeksā pēc akciju cenu kāpuma (79,6%). Tas ļāvis uzņēmumam ielauzties arī prestižajā NASDAQ biržas top 100 – izskatās, ka uz palikšanu.
Ja baumas apstiprināsies un Zen 2 procesori spēs ne vien konkurēt, bet beidzot pārspēt Intel arī IPC rādītājā, tad mūs sagaida ļoti interesanti laiki. Pie šāda scenārija es nebaidos prognozēt, ka pēc 2019. gada AMD varētu beigt mīt uz papēžiem savam lielākajam konkurentam, bet jau ar paceltu vidējo pirkstu skatīties uz Intel sava hype train atpakaļskata spogulī. AMD vilcienu uz sliedēm varētu sakustināt vien situācija, kurā no zilās nometnes pagultes tiek izvilkts kaut kas revolucionārs. Pēc pērnā gada notikumiem man tas nešķiet pārāk reāli, tomēr būšu tikai priecīgs, ja kļūdos.