Atklājot patērētāju elektronikas izstādi CES 2025 Lasvegasā, nVidia kolorītais vadītājs Jensens Huangs tehnoloģiju entuziastus iepazīstināja ar nVidia jaunumiem. Mūsu platuma grādos droši vien ar vislielāko nepacietību tikai gaidīta GeForce RTX 50. sērijas videokaršu un ar tām saistīto tehnoloģiju izziņošana. Uzreiz jāsaka, ka nVidia nelika vilties. Par šiem un citiem jaunumiem turpmākajās rindiņās.
Jaunā RTX 50. sērija
Protams, galvenais paziņojums bija jaunās GeForce RTX 50. sērijas videokartes, kas balstītas uz Blackwell arhitektūru. Flagmanis būs GeForce RTX 5090 grafiskais procesors – līdz šim jaudīgākā GeForce RTX videokarte, kurā ir 92 miljardi tranzistoru un kas spēj veikt 3 352 triljonus AI operāciju sekundē (TOPS).
Ja iedziļināmies detaļās, tad RTX 5090 videokarte ir saņēmusi 32 GB GDDR7 atmiņu, 1792 GB/s kopējo atmiņas joslas platumu, 21 760 CUDA kodolus, 680 5.paaudzes Tensor kodolus un 170 4.paaudzes Ray Tracing kodolus. Kopumā izskatās, ka spēļu režīmā jaunās 50. sērijas videokartes būs līdz pat 2x ātrākas par 40. sērijas kartēm, kas izklausās ļoti iespaidīgi.
Tā, piemēram, GeForce RTX 5080 būs divas reizes ātrāka nekā GeForce RTX 4080 datorspēlēs, pateicoties Blackwell arhitektūrai un DLSS 4. Ar jaunajiem 5. paaudzes Tensor kodoliem, 4. paaudzes RT kodoliem un 16 GB GDDR7 atmiņu, kas nodrošina līdz pat 960 GB/s kopējo atmiņas joslas platumu (par 34% vairāk nekā GeForce RTX 4080 ar 717 GB/s), GeForce RTX 5080 piedāvā milzīgu veiktspējas uzlabojumu gan geimeriem, gan satura veidotājiem. Arī RTX 5070 un RTX 5070 Ti solās būt divreiz ātrākas par saviem 40. sērijas analogiem, bet jāsagaida reālās dzīves testi.
GeForce RTX 5090 un GeForce RTX 5080 videokartes galddatoriem tirdzniecībā nonāks no 30. janvāra. Savukārt GeForce RTX 5070 Ti un GeForce RTX 5070 galddatoru modeļi būs pieejami sākot no februāra, bet portatīvo datoru videokartes gaidāmas martā.
DLSS 4 un citi grafikas uzlabojumi
Būtisks paziņojums bija DLSS 4, un izskatās, ka tas ir pamatīgs solis uz priekšu, salīdzinot ar DLSS 3.5. Galvenā inovācija ir Multi Frame Generation, kas strādās kopā ar visu DLSS tehnoloģiju komplektu, uzlabojot veiktspēju līdz pat 8 reizēm. Multi Frame Generation spēj ģenerēt trīs papildu kadrus uz katru aprēķināto kadru.
nVidia arī izziņoja nVidia Reflex 2, kas var samazināt datora latentumu līdz pat 75%. No pārējām tenholoģijām jāpiemin RTX Neural Shaders, kas izmanto mazos neironu tīklus, lai uzlabotu tekstūras, materiālus un apgaismojumu reāllaika spēlēs. Savukārt RTX Neural Faces un RTX Hair renderē sejas un matus reāllaikā, izmantojot ģeneratīvo mākslīgo intelektu. Tas ļauj animēt daudz reālistiskākus digitālos personāžus. Nobeidzot, RTX Mega Geometry palielina staru izsekošanas trijstūru skaitu līdz pat 100 reizes, nodrošinot lielāku detalizāciju.
DLSS 4 būs pieejams 75 spēlēm (tostarp “Stalker 2: Heart of Chornobyl”, “Indiana Jones and the Great Circle”, Cyberpunk 2077” u.c.) jau videokaršu izlaišanas pirmajā dienā. Pilns atbalstīto spēļu saraksts apskatāms šeit.
Cosmos un fiziskā MI
Cita starpā Jensens Huangs prezentēja arī nVidia Cosmos platformu, ko pats raksturoja kā revolucionāru pavērsienu robotikā un industriālajā MI. Cosmos integrēs ģeneratīvos modeļus, tokenizētājus (algoritmus, kas tekstu sadala mazākās vienībās jeb tokenos) un video apstrādes sistēmas fizisko MI sistēmu darbināšanai. Platformu jau izmanto tādas lielās kompānijas kā Uber, Hyundai Motor Group un dažādas robotikas firmas.
Autonomie transportlīdzekļi un rīki izstrādātājiem
Autonomo transportlīdzekļu jomā nVidia paziņoja par DRIVE Hyperion AV platformu, kas būs būvēta uz jaunā AGX Thor sistēmas čipa. nVidia sadarbosies ar autobūves gigantu Toyota, kas būvēs savas nākamās paaudzes automašīnas, izmantojot nVidia DRIVE AGX Origin un DriveOS tehnoloģijas.
Savukārt izstrādātājiem nVidia ieviesusi MI pamatmodeļus RTX datoriem, kas tiks piedāvāti kā nVidia NIM mikroservisi. Šie modeļi paredzēti digitālo cilvēku radīšanai, satura ģenerēšanai un produktivitātei. Kompānija arī ieviesa MI plānus, ļaujot izstrādātājiem būvēt un izvietot pielāgotus MI aģentus dažādām uzņēmumu darbplūsmām.
Project DIGITS – personālais MI superdators
Iespējams, pārsteidzošākais paziņojums bija Project DIGITS – nVidia mazākais, bet jaudīgākais personālais MI superdators. To darbinās GB10 Grace Blackwell Superchip čips. Project DIGITS nodrošinās MI superskaitļošanas jaudu izstrādātājiem, inženieriem un radošajiem profesionāļiem. Tā izlaišana plānota 2025. gada maijā.
Noslēgumā
Kopumā no NVidia prezentācijas varēja redzēt, ka kompānija ar saviem MI risinājumiem liek uzsvaru uz dažādām nozarēm, sākot no spēļu industrijas līdz pat rūpnieciskajiem pielietojumiem. Huangs vēl runas noslēgumā uzsvēra sava uzņēmuma lielos sasniegumus Blackwell sistēmās, fiziskajos MI pamatmodeļos un aģentu MI un robotikas attīstībā, nosaucot 2024. gadu par “neticamu gadu” nVidia. Spriežot pēc nVidia akciju vērtības, 2024. gads nudien ir bijis izcils un nekas neliecina, ka 2025. gadā progress apstāsies.