BenQ TH685i 1080p HDR gaming projektora apskats

- - No Comments on BenQ TH685i 1080p HDR gaming projektora apskats

BenQ ir viens no vadošajiem ekrānrisinājumu ražotājiem pasaulē, kas specializējas un ir starp nozares pionieriem arī projektoru ražošanā. Šī gada pirmajā ceturksnī BenQ bija līderis visā Eiropā pēc pārdoto Full HD un 4K Ultra HD izšķirtspējas projektoru skaita, abās kategorijās pārsniedzot 23% no kopējā tirgus apjoma.

No šī gada esam uzsākuši ciešāku sadarbību ar BenQ, kas nozīmē plašāku sortimentu un vairāk labu piedāvājumu mūsu klientiem. Tāpat iespēju robežās centīsimies jūs iepazīstināt ar interesantākajiem BenQ produktiem, tehnoloģijām un jaunumiem. Kā pirmo apskatīsim TH685i projektoru.

Projektors pret TV

Zinu, ka daudziem projektors šķiet novecojusi tehnoloģija, kura daudz maz sakarīgu attēlu spēj demonstrēt tikai ļoti tumšās telpās. Tomēr līdzīgi kā citās tehnoloģijās, arī šajā nozarē notiek nepārtraukts progress – projektori kļūst spožāki, spēj attēlot arvien precīzākas krāsas plašākā spektrā, nodrošina ātrāku attēla atjaunošanos patīkamākai action filmu, dinamisku sporta translāciju un datorspēļu baudīšanai.

Vienlaikus nevar noliegt, ka tehnoloģisko ierobežojumu dēļ attēla kvalitātes ziņā pat dārgākie un modernākie projektori piekāpjas aktuālajiem LCD un jo īpaši OLED tehnoloģiju televizoriem, tomēr vairākos aspektos projektors joprojām ir pārāks.

Kā būtiskāko projektora trumpi jāizceļ nepārspējamu ekrāna izmēra un cenas attiecību. Kamēr lielākie plaša patēriņa televizori izmērā nepārsniedz 85-88 collas un maksā ne mazāk kā €1500, tad jau atzīstamas kvalitātes projektoru iespējams iegādāties teju par puscenu. Ar projektora palīdzību ir viegli iegūt attēlu ar 150″, 200″ vai vēl lielāku diagonāli, lai savu viesistabu pārvērstu par īstu kinoteātri.

Vēl kāda neatsverama priekšrocība ir drošība, jo vērtīgāko tehnikas vienību – projektoru var montēt pie griestiem, lai bērni vai mājdzīvnieki to nejauši nesabojātu. Spējīgs projektors pietiekami labu kvalitāti demonstrē pat uz gaišas krāsas sienas, tomēr vislabāko rezultātu iegūsiet uz projektora ekrāna. Tie nopērkami salīdzinoši lēti, nodrošina dzidrāku attēlu un, atšķirībā no šķidro kristālu displejiem, nav trausli, tāpēc izvairīsieties no stresa un finansiālās atbildības par bērniem, mājdzīvniekiem vai virtuālajā realitātē iegrimušiem pieaugušajiem, kas varētu ekrānā atstāt zirneklīti.

BenQ TH685i

TH685i ir viens no 10 projektoriem, kuru BenQ savā mājaslapā iekļāvis Gaming projektoru kategorijā. Starp šī modeļa spilgtākajām īpašībām jāizceļ HDR atbalsts, komplektā iekļautā un Google sertificētā Android TV kastīte, kā arī īpaši zemais input lag, kas pie 1080p@120Hz ieejas signāla ir tikai 8.3 milisekundes. Tik ātru signāla pārvadi nespēj sasniegt pat daudzi moderni TV, kas tikai apstiprina šī projektora piemērotību spēlēm, ieskaitot tām, kurās liela nozīme ir zibenīgai reakcijai.

Tehniskā specifikācija

BenQ TH685i

Projekcijas metode: DLP
DMD izmērs: 0.47″ ECD
Izšķirtspēja: 1920×1080 (Full HD)
Gaišums: 3500 ANSI lumeni
Kontrasts: 10000:1
Iebūvēti skaļruņi: 1x5W (mono)
Input lag: 8.3ms (1080p/120), 16ms (4K/60)
Lampas resurss (Normal / Eco): 4000 / 15000 stundas
Pietuvināšana (zoom): 1.3x
Svars: 2.8kg
Garantija: projektoram – 3 gadi, lampai – 1 gads vai 2000 stundas (kas iestājas ātrāk)

Cena: €750

Pieslēgvietas

BenQ TH685i projektora aizmugurē izvietotas visas standarta pieslēgvietas, ko varētu sagaidīt no šādas cenu kategorijas projektora – pa vienai HDMI 2.0, USB 2.0 Type-A un joprojām pieprasītajai D-Sub jeb VGA ligzdai. No tām pa labi novietots arī seriālais RS-232 ports un divas 3.5mm audio pieslēgvietas, kas paredzētas skaņas ievadei un izvadei.

BenQ TH685i pieslēgvietas

Neuzkrītošais izcilnis turpat projektora aizmugurē ir ar vienu skrūvi piestiprināts vāciņš, aiz kura paslēpta otra HDMI pieslēgvieta un microUSB spraudnis. Tie paredzēti projektora komplektācijā iekļautā QS01 Android TV mediju atskaņotāja pievienošanai, lai šis TV puļķis turētos stabili un netraucētu projektora montāžas vai kabeļu pārspraušanas laikā.

Dizains un komplektācija

Par spīti tam, ka TH685i ražotāja lapā atrodams gaming projektoru kategorijā, kā arī nosaukumā figurē vārds “gaming”, tā dizainā gandrīz nekas par to neliecina. Balts, glīts, neuzkrītošs un bez RGB gaismiņām kā vairums biroja projektoru. Tomēr galvenais ir iekšējais skaistums, un TH685i šajā jautājumā nepieviļ.

TH685i modeļa iepakojumā bez projektora un lietošanas instrukcijas vēl atradīsiet jau minēto QS01 Android TV dongle, RCI067 tālvadības pulti, ar kuru var pārvaldīt gan projektora, gan Android TV funkcijas. Komplektā iekļauts arī strāvas un VGA kabelis, bet HDMI kabeli nāksies iegādāties atsevišķi, līdzīgi kā tas ir lielākajai daļai televizoru un monitoru.

Galerija

Uzstādīšana

Šis projektors atbalsta 1.3x optisko palielinājumu (zoom), nodrošinot Throw Ratio robežās no 1.13 līdz 1.46. Izmantojot šos skaitļus iespējams aprēķināt attālumu, kādā no ekrāna jānovieto projektors vēlamā projekcijas izmēra sasniegšanai. Ja mērķis ir 200cm plata projekcija, tad šo skaitli reizinot ar minimālo un maksimālo Throw Ratio iegūstam, ka šādā situācijā TH685i jāuzstāda 225-292cm attālumā.

Dotais modelis nodrošina vertikālo keystone korekciju ar +/- 40° nobīdi, kas ļauj iegūt regulāras formas attēlu arī tad, ja projektors vertikālajā plaknē atradīsies augstāk vai zemāk par ekrāna centru. Diemžēl horizontālā keystone korekcija cenu kategorijā līdz 1000 eiro ir liels retums, un BenQ TH685i nav izņēmums. Tas nozīmē, ka, perfektas formas attēla sasniegšanai, projektoram horizontālajā plaknē jāatrodas precīzi pret ekrāna centru.

Keystone korekcijas veidi (TH685i atbalsta tikai vertikālo)

Lai atvieglotu projektora uzstādīšanu un pat izvēli, BenQ piedāvā īpašu kalkulatoru. Tajā pēc telpas un ekrāna izmēru, un projektora modeļa izvēles iespējams pārbaudīt, vai projektors ir pielāgojams jums vēlamajam telpas izkārtojumam, kādā augstumā un attālumā no ekrāna tas jānovieto.

Virs lampas novietoti divi grozāmi gredzeni manuālai tālummaiņas un fokusa regulēšanai. Ja ar tālummaiņu sarežģījumi nerodas, tad ideālā asuma iestatīšana prasa ilgāku laiku, jo grozāmais riņķis, manuprāt, ir pārāk jutīgs un pat mazākais pieskāriens ievērojami izmaina attēla dzirdrumu. Šis process atsauca atmiņā bērnības laikus, kad precīza FM stacijas atrašana uz radioaparāta bez šņākoņas prasīja juveliera precizitāti.

Attēla režīmi un kvalitāte

BenQ TH685i Full HD izšķirtspējas projektors nodrošina 3500 lumenu gaišuma reitingu un 10000:1 kontrasta attiecību, kas šajā cenas kategorijā ir diezgan labi rādītāji. Tāpat BenQ norāda, ka pēc attēla optimizācijas projektors spēj attēlot 95% Rec.709 krāsu gammu. Projektorā pieejami 7 dažādi SDR attēla režīmi – Bright, Living Room (noklusējuma), Cinema, Sports, Game, User 1 un User 2. Papildus pieejami HDR10, HLG un 3D režīmi, kuri kļūst aktīvi tikai tad, ja pievienotais avots nodrošina kādu no šiem signāla veidiem.

Pozitīvi, ka attēla režīmu daudzums un to rediģēšanas iespējas ir ļoti plašas, tāpēc sev tīkamas krāsas, gaišuma līmeni un baltā balansu spēs sameklēt ikviens, tikai tas var prasīt zināmu laiku. Pēc mūsu ieskatiem visdabiskāko un baudāmāko attēlu no rūpnīcas izvēlēm nodrošina Game un Sports režīmi, kamēr Bright, maigi izsakoties, ir nelietojams, jo krāsas kaut kur pazūd un viss kļūst zaļgans.

Iestatījumos iespējams mainīt lampas jaudas līmeņus, kas tiešā mērā ietekmē attēla gaišumu. Ražotājs nodrošina četrus dažādus līmeņus ar atšķirīgu prognozēto resursu:

  • Normal – 4 000 stundas
  • SmartEco – 8 000 stundas
  • Eco – 10 000 stundas
  • LampSave – 16 000 stundas

Papildināšu, ka maiņas lampa šim modelim pēc benq.com atrodamās informācijas izmaksā 159 EUR.

BenQ TH685i iebūvēta funkcija “LumiExpert”. Tā spēj dinamiski mainīt projektora attēla gaišumu atkarībā no apkārtējās vides apgaismoja. Līdzīgi kā viedtālruņos, tas īstenots ar projektora korpusa augšpusē iebūvētās ambientās gaismas sensora palīdzību.

Spēļu režīms

Viens no geimeru ļaunākajiem murgiem ir input lag jeb laiks, kas paiet no pogas nospiešanas brīža līdz reakcijai uz ekrāna. Eksperimenti liecina, ka datorspēlēs šim rādītājam vajadzētu būt zem 20 milisekundēm (ms), lai rūdītākie spēlētāji aizkavi nesajustu. Lai ar to cīnītos, starp projektorā pieejamajiem attēla režīmiem atrodams arī Game Mode, kas atslēdz attēla korekcijas un uzlabošanas tehnoloģijas, lai samazinātu laiku, kādā signāls no avota nonāk līdz ekrānam.

BenQ TH685i input lag ar ieslēgtu spēļu režīmu ir 16 ms, ja ievades signāls no datora vai spēļu konsoles ir 4K 60Hz formātā. Savukārt no 1080p 120Hz avota aizkave esot tikai 8.3ms, kas jau ir ļoti labs rādītājs, lai spēlētājs būtu konkurētspējīgs pat visdinamiskākajās tiešsaistes spēlēs. Vienīgais, kas jāņem vērā – Game Mode režīms neatbalsta HDR10.

Portāls projectorcentral.com pārbaudījuši, ka arī citos režīmos aizkaves laiks ir pietiekoši zems – līdz 33.1ms. Arī mēs projektoram pieslēdzām PS4 spēļu konsoli un ar 4K60 ievades signālu uzspēlējām Gran Turismo Sport. Nekādu aizturi nenovērojām ne Game Mode, un pat ne HDR10 režīmā, tāpēc vairums casual spēlētāju nejutīs aizturi, neatkarīgi no izvēlētā attēla režīma.

QS01 Android TV dongle

BenQ QS01 un tālvadības pults

Patīkams bonuss ir komplektā iekļautais Android TV puļķis. Tas darbojas uz Android TV 10 operētājsistēmas bāzes un atbalsta Chromecast tehnoloģiju satura pārraidei no viedierīces uz projektoru un Google Assistant viedo balss asistentu. Komplektā iekļautā pults ir ļoti ērta un praktiska, tāpēc pierast pie tās ir minūšu jautājums. Patīkami, ka ar vienu pulti var pārvaldīt gan Android TV darbības, gan projektora iestatījumus, un tā izmanto Bluetooth savienojumu, tāpēc lietošanas laikā uz projektoru nav jātēmē.

QS01 iebūvēta standarta 2GB RAM un 16GB ROM atmiņa, kā arī 2.4 GHz un 5 GHz Wi-Fi karte. Amlogic S905Y2 četrkodolu procesors atbalsta šobrīd pieprasītos VP9, H.264 un H.265 (HEVC) video kodekus un pat HDR10, taču modernais AV1 formāts, kuru tuvāko gadu laikā plāno ieviest YouTube, atbalstīts netiek.

QS01 spēj plūstoši atskaņot YouTube saturu 1080p60, 1440p60 un 4K30 formātā, taču 4K60 režīmā attēls ik pa laikam mēdz iesprūst un izlaisto kadru skaits ir paliels. Pie citiem QS01 trūkumiem jāmin Netflix sertifikāta neesamība – Play Store šo lietotni neatradīsiet un vienīgais legālais veids kā piekļūt Netflix saturam ir straumēt to uz projektoru no datora, izmantojot Wireless Projection lietotni vai pievienojot datoru projektoram caur HDMI. Visādi citādi komplektā iekļautais QS01 Android TV stick ir lielisks papildinājums straumēšanas servisu baudīšanai bez datora vai atsevišķa mediju atskaņotāja.

Iebūvētais skaļrunis un USB ligzda

Pozitīvi pārsteidza iebūvētā 5W mono skaļruņa sniegums. Skaidrs, ka īpaši telpisku skaņu tas nenodrošina un arī frekvenču diapazons ir ierobežots, tomēr lielu dzīvojamo istabu vai nelielu konferenču zāli ar 20-30 cilvēku ietilpību tas var pieskandināt diezgan skaļi un kvalitatīvi – bez čerkstoņas un sprakšķiem pat pie 100% līmeņa. Mājas kino vajadzībām noteikti rekomendēju uzstādīt daudzkanālu audio sistēmu vai vismaz kvalitatīvu soundbar, bet video atskaņošanai kādā ģimenes salidojumā vai prezentācijām nelielā auditorijā varētu pietikt ar iebūvēto skaļruni.

Pieskaroties tematam par akustiku, jābrīdina, ka jebkura DLP projektora gaismas avots ir lampa. TH685i modelim tās jauda ir ap 300W, un, lai šādu siltuma daudzumu izvadītu no projektora korpusa, nepārtraukti darbojas ventilators, kurš ir labi dzirdams. Tas kādam audiofilam vai īpaši prasīgam lietotājam varētu nostrādāt kā sarkanais karogs. 🚩 Labā ziņa ir tā, ka Eco režīmā ventilators darbojas manāmi klusāk kā pie Normal.

Iebūvētā USB 2.0 ligzda nodrošina vienīgi strāvas padevi citu ierīču uzlādei ar jaudu līdz 7.5W (5V @ 1.5A), kamēr USB zibatmiņas ar video failiem, prezentācijām vai citu saturu atskaņot nav iespējams.

Plusi un mīnusi

+ Spilgts attēls ar uzteicamu kontrastu pat vidēji gaišās telpās
+ Ļoti laba krāsu kvalitāte, jo īpaši HDR10 režīmā
+ Zems input lag ne tikai Game Mode, bet arī ārpus tā
+ Atbalsta 4K60 un 1080p120 ievades signālu
+ Komplektā iekļauts Android TV stick ar HDR10 atbalstu
+ Ērta Bluetooth tālvadības pults

– Nav horizontal keystone attēla korekcijas funkcijas
– Android TV nespēj plūstoši atskaņot 4K60 saturu un iztrūkst Netfilx atbalsta
– ne visai ērts fokusa regulēšanas risinājums

Iespaidi un pārdomas

Ja mana līdzšinējā pieredze radījusi priekšstatu, ka projektora ekrānā kaut ko labi saskatīt var tikai telpā ar aiznaglotiem logiem vai pagrabā, bet attēls tāpat ir blāvs un ne pārāk dzidrs, tad TH685i lielā mērā šo stereotipu lauza un pie noteiktiem apstākļiem tas ir spējīgs aizvietot televizoru. Protams, tiešos saules staros nekas labs nesanāks un arī pilnīgā tumsā melnā krāsa nebūs salīdzināma ar IPS LCD paneļos redzamo (nemaz nerunāsim par OLED), tomēr kopumā krāsas ir spilgtas un gana precīzas visā spektrā.

Vislielāko vizuālo gandarījumu sniedza HDR saturs, ko nodrošina HDR10 signāla avoti. Manā gadījumā tas bija komplektā iekļautais Android TV stick, uz kura noskatījos pāris YouTube HDR demo klipus, kā arī PlayStation 4 spēļu konsole, no kuras sanāca pabraukāties ar ātrām automašīnām spēlēs Gran Turismo Sport un F1 2020. HDR režīmā attēlotais kontrasts bija tik plašs un krāsas tik spilgtas, ka reizēm bija grūti noticēt, ka joprojām skatos projektora ekrānā, nevis milzīgā TV. Tā vien prasījās satikties ar vecajiem sākumskolas draugiem, lai split-screen režīmā uzspēlētu aizraujošo Crash Team Racing, kuru pirms vairāk kā 20 gadiem stundām dragājām uz PlayStation 1 konsoles pielipuši pie salīdzinoši maziem CRT televizoru ekrāniem.

Kopumā es par BenQ TH685i spējām esmu pozitīvi pārsteigts. Nevaru saukt sevi par projektoru ekspertu, bet kā parasts lietotājs varu secināt, ka tehnoloģiskais progress šajā sfērā nav apstājies. Jāņem vērā, ka šis nebūt nav premium produkts, bet vidējā cenu segmenta modelis, kuru var atļauties gana liela sabiedrības daļa.

Verdikts

Ņemot vērā savu cenu, BenQ TH685i ir spējīgs Full HD projektors ar paplašinātu funkciju klāstu, zemu ievades aizkavi un uzteicamu attēla kvalitāti ar plašām pielāgošanas iespējām, ko īpaši novērtēs spēļu konsoļu īpašnieki un multimediju satura baudītāji. TH685i nodrošina spilgtu attēlu un bagātīgas krāsas, jo īpaši HDR10 režīmā.

Komplektā iekļautā Android TV stick, ērtās tālvadības pults un labo gaišuma un kontrasta rādītāju dēļ TH685i lieliski iederēsies viesistabā ne tikai datorspēļu, bet arī filmu, seriālu un televīzijas satura baudīšanai. Ja Android TV funkcionalitāte tevi nevilina, parasti iespējams ietaupīt kādus 40-50 EUR, izvēloties TH685, kurš no “i” modeļa atšķiras tikai ar to, ka komplektā neietilpst QS01 TV stick. Šobrīd gan “gudrais” modelis pie mums ir lētāks. 🤷‍♂️

Tikai atcerieties to, ka TH685i joprojām ir un paliek tikai projektors, tāpēc OLED līmeņa attēla kvalitāti no tā gaidīt nevajadzētu, bet lielu ekrānu par saprātīgu cenu jautriem un neaizmirstamiem mirkļiem ģimenes un draugu lokā gan!

Dalīties ar rakstu: