QNAP TS-253E NAS – vairāk kā vienkārši datu krātuve

- - No Comments on QNAP TS-253E NAS – vairāk kā vienkārši datu krātuve

Diez vai jūs atceraties tālo 2016. gadu, kad bloga lasītājus iepazīstināju ar tobrīd ne visai populāru produktu – NAS jeb tīkla disku masīvu no QNAP. Neskatoties uz to, ka interneta ātrums turpina pieaugt un mākoņpakalpojumu izmaksas par gigabaitu kļūst arvien zemākas, NAS kā produkts joprojām ir pieprasīts kā mājas lietotāju vidū, tā dažādu nozaru un mērogu uzņēmumos. Eksperti prognozē, ka tuvāko 5 gadu laikā NAS produktu grupa turpinās strauju izaugsmi, tirgus apjomam palielinoties par 15-20% gadā.

QNAP TS-253E

Šoreiz draugi no QNAP mums atsūtījuši vienu no viņu pašlaik pieprasītākajiem un funkcijām bagātīgākajiem 2-bay NAS modeļiem TS-253E. Uz konkurentu fona tas izceļas ar vairākām priekšrocībām, no kurām īpaši jāizceļ:

  • Uzreiz divi 2.5 Gigabit Ethernet porti
  • 8GB operatīvā atmiņa
  • 2 x M.2-2280 PCIe sloti NVMe SSD uzstādīšanai
  • Divas HDMI ligzdas TV vai monitoru pieslēgšanai

Ārpus uzskaitītajiem parametriem ir vēl kāda svarīga nianse, kas šo modeli padara īpaši pievilcīgu – ilgtermiņa pieejamība un atbalsts. Tas nozīmē, ka QNAP TS-253E varēs iegādāties un tam tiks nodrošināti regulāri programmatūras atjauninājumi un drošības ielāpi vismaz līdz 2029. gadam!

Manuprāt, tas ir ļoti nopietns arguments atbildīgiem mājas lietotājiem un tālredzīgu uzņēmumu IT speciālistiem, lai tuvākos 5-6 gadus nelauzītu galvu par iespējamām drošības problēmām un sarežģījumiem failu uzglabāšanas un koplietošanas infrastruktūras administrēšanā un paplašināšanā.

TS-253E specifikācija

Procesors Intel Celeron J6412 (4C/4T)
Operatīvā atmiņa 8GB (nav maināma vai papildināma)
Grafiskā karte Intel UHD Graphics
Drive Bay 2 x 3.5” SATA 6Gb/s Hot-Swap
Atbalstītie diski 3.5” un 2.5” SATA HDD/SSD
RAID atbalsts JBOD, Single, RAID 0, 1
M.2 sloti 2 x M.2 2280 PCIe Gen3 x2
Ethernet ligzdas 2 x 2.5 GbE
USB ligzdas 2 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps), 2 x USB 2.0
HDMI ligzdas 2 x HDMI 1.4b
Izmērs 168.5 × 102 × 225 mm
Svars 1.28kg
Ventilators 1 x 70mm
Maksimālais paralēlo pieslēgumu skaits (CIFS) 1500
Operētājsistēma QTS 5.0.1
Cena €499

Iepakojums un komplektācija

Brūnās kartona kastes iekšienē atrodas:

  • TS-253E NAS
  • Strāvas kabelis
  • AC barošanas adapteris
  • 1m garš tīkla kabelis
  • 8 skrūves 3.5” HDD uzstādīšanai
  • 6 skrūves 2.5” HDD/SSD uzstādīšanai
  • 2 skrūves M.2 SSD uzstādīšanai
  • 2 atslēgas disku nodalījumu pasargāšanai no nesankcionētas piekļuves
  • lietošanas instrukcija

Darba uzsākšana un iekārtas konfigurācija

Pirmā darbība, ko veicu pēc iekārtas izpakošanas, bija disku uzstādīšanu. Seagate šim testam mums atsūtīja divus SkyHawk 4TB HDD. Process izrādījās tik vienkāršs, ka pat nedaudz apmulsu – uzstādīšanai nav nepieciešams pat skrūvgriezis, jo QNAP ir radījuši vienkāršu bezinstrumentu risinājumu, lai disku droši nofiksētu hot-swap lādītē ar rokām. Bez šaubām, ir saglabāta iespēja katru disku pamatīgāk nostiprināt arī ar četrām skrūvēm, kas iekļautas TS-253E komplektācijā.

Pēc tam, kad diski iestiprināti lādēs, kuras tālāk tiek ieslidinātas un nofiksētas iekš NAS, varam pievienot iekārtai arī barošanas kabeli un tīkla vadu. Ar to pietiek, lai iekārtu ieslēgtu un sagatavotu darbam. No barošanas pogas nospiešanas līdz brīdim, kad NAS ir pilnībā iestartējies un gatavs darbam, paiet apmēram 2 minūtes un par savu gatavību NAS paziņo ar labi sadzirdamu iebūvētā skaļrunīša pīkstienu.

QNAP piedāvā pavisam 4 dažādus risinājumus, kā veikt pirmreizējo NAS konfigurāciju:

  1. Instalācija caur myQNAPcloud.
  2. LAN instalācija interneta pārlūkā atverot NAS piešķirto lokālo IP adresi (QNAP rekomendē Qfinder Pro programmu, ja pašam neizdodas noskaidrot IP).
  3. Cloud instalācija, ievadot Cloud Key, kas redzams uz NAS iekārtas.
  4. Lokāla instalācija, pieslēdzot iekārtai USB klaviatūru un monitoru vai TV.

Nolēmu sākt ar pirmo variantu, bet visai ātri pārdomāju. Jau otrajā solī pēc NAS identificēšanas un izvēles bija nepieciešams izveidot QNAP kontu, ko lāga nevēlējos darīt. Labā ziņa, ka varēju atgriezties uz pirmo soli, kur redzama NAS IP adrese. To nokopēju, ievadīju pārlūka adreses laukā un atvērās LAN iestatīšanas ceļvedis (2. metode), kurā QNAP profils nav nepieciešams.

Lūk soļi, kādus bija nepieciešams veikt, lai NAS sagatavotu darbam.

Pēc iestartēšanas un autorizācijas, QTS (tā sauc QNAP operētājsistēmu) vispirms pajautā, vai vēlies kļūt par QTS beta testeri. Pēc izvēles izdarīšanas, atvērsies Storage & Snapshots rīks, kurā no uzstādītajiem diskiem vispirms jāizveido Storage Pool jeb krātuve. Divu disku NAS iekārtām izvēli var veikt starp JBOD, RAID0 (stripe) un RAID1 (mirror) opcijām. Pēc Storage Pool izveides nepieciešams definēt arī Volume jeb partīciju. Šeit es mazliet iesprūdu, jo QNAP piedāvā izvēli starp trim dažādiem loģisko partīciju tipiem:

  • Thin volume – elastīga partīcija, kas sev piesaista noteiktu krātuves apjomu tikai brīdī, kad tajā tiek ierakstīti dati. Kopējo krātuves kapacitāti savstarpēji dala visi Thin formāta nodalījumi, izmantojot Thin Provisioning mehānismu. Kad dati no nodalījuma tiek dzēsti, atbrīvotā vieta atgriežas apritē un kļūt pieejama jebkuram nodalījumam pēc vajadzības.
  • Thick volume – partīcija, kuras izmēru norāda lietotājs un šis apjoms nekavējoties tiek rezervēts no krātuves. Rezervētais apgabals vienmēr būs lietotāja rīcībā, pat tad ja šo pašu Storage Pool izmanto citi nodalījumi.
  • Static volume – klasiska formāta partīcija, kurā uzreiz tiek iekļauta visa pieejamā krātuves kapacitāte, taču vairs nav iespējams izmantot snapshot funkcionalitāti, kas var pasargāt no kriptovīrusu izraisītajiem riskiem.

Testa iekārtai izdarīju izvēli par labu Thick volume. Tikai man palika neskaidrs viens – kādēļ pēc divu jaunu, tukšu cieto disku uzstādīšanas un RAID1 masīva izveidošanas ir jāveic pilna sinhronizācija, kas uz divu 4TB disku RAID1 masīva aizņēma gandrīz 8 stundas!?  🤷

Lai uzlabotu datu nolasīšanas un saglabāšanas ātrumu, TS-253E ļauj uzstādīt divus NVMe tipa SSD. Tos var konfigurēt gan kā kešatmiņu, gan ar Qtier risinājumu definēt kā daļu no kopējās krātuves, kurā uzglabāt karstos – visbiežāk izmantotos datus.

Qtier Smart Tiering

Mobilās lietotnes

Viena no NAS funkcijām, kas varētu vilināt daudzus viedtālruņu īpašniekus, ir iespēja automātiski augšupielādēt fotoattēlus un video no tālruņa galerijas uz privāto mākoni. To ļoti vienkārši var izdarīt ar Qfile programmatūru, kas pieejama uz visām populārākajām viedierīču platformām.

Šeit man mazliet nav skaidrs kā cilvēks, kas pirmo reizi iegādājies QNAP NAS, par šo lietotni vispār var uzzināt, ja vien nav lasījis Dateks blogu. 🙃 Instrukcijā informācijas par to nav, bet Play Store un App Store pieejamas vairāk kā 20 dažādas QNAP izstrādātas lietotnes, tostarp Qfile, MyQNAP, Qsync Pro, Qmanager. Spriežot pēc nosaukumiem, manuprāt, jebkura no tām varētu saturēt (un varbūt arī satur) iespēju pārlūkot failus un veikt viedtālruņa galerijas sinhronizāciju.

Protams, viss nav tik ļauni – ja pie rokas ir internets, tad var atvērt qnap.com/en/mobile-apps, lai iepazītos ar visām QNAP piedāvātajām produktivitātes, izklaides, video novērošanas un tīklošanas mobilajām lietotnēm, un izvēlēties sev nepieciešamo.

Qfile un automātiskās sinhronizācijas iestatīšanai nevajadzētu sagādāt grūtības. Vispirms būs nepieciešams savienot to ar NAS, ievadot autentifikācijas datus un tālāk zem Auto Upload Settings izvēlēties augšupielādēt tikai foto un video vai jebkādus failus no norādītām mapēm.

Automātiskās sinhronizācijas soļi un iespējas

Tāpat no Qfile lietotnes iespējams dalīties ar jebkuru failu vai mapi ar citiem, pēc vajadzības uzstādīt piekļuves paroli un saites derīguma termiņu. Tas ir ļoti ērts veids kā kopīgot saturu ar ģimeni, draugiem vai kolēģiem bez kvalitāti graujošā WhatsApp vai publisko un ne vienmēr uzticamo mākoņpakalpojumu izmantošanas.

Qfile lietotne spēj attēlot arī fotogrāfijas un atskaņot video, tāpēc es pat nemēģināju uzstādīt Qphoto un Qvideo lietotnes un saprast, ar ko tās ir labākas.

QTS App Center

QTS ir iebūvēts arī lietotņu veikals, caur kuru savu NAS varat apkraut ar visdažādākajām lietotnēm un funkcijām, tostarp uzstādīt visus mājaslapas uzturēšanai nepieciešamos servisus (PHP, MySQL) vai Plex Media Server un Spotify – multivides iespēju paplašināšanai. Savukārt Chrome un Firefox interneta pārlūkprogrammas, LibreOffice dokumentu redaktors un Skype ļaus TS-253E izmantot pat kā vienkāršu mājas vai darba datoru, ja tam pievienosiet ekrānu, klaviatūru un peli, ko šis NAS atbalsta out-of-box.

Paralēli oficiālajam QNAP lietotņu sortimentam, App Center var pievienot arī trešo pušu lietotņu bibliotēkas (custom repositories) kā Qnapclub un myqnap.org, kurās tiek piedāvāts vēl plašāks lietotņu klāsts. Tiesa, šo programmu savietojamība un drošība vairs nav QNAP kontrolē.

Svarīgi pieminēt, ka QTS operētājsistēma ir būvēta uz Linux pamatiem ar visām no tā izrietošajām priekšrocībām – regulāriem drošības uzlabojumiem, plašām administrēšanas iespējām, detalizētām datu nesēju veselības atskaitēm u.c. Aktivizējot Container Station, uz šī NAS varēsiet darbināt Docker, LXD un Kata konteinerus, bet, izmantojot Virtualization Station, pat izveidot virtuālās mašīnas, uz kurām darbināt dažādas operētājsistēmas.

TS-253E plusi un mīnusi

+ Garantēts atbalsts un drošības atjauninājumi līdz 2029. gadam,
+ jaudīga un nākotnes droša tehniskā specifikācija,
+ divi 2.5 Gigabit Ethernet porti,
+ 2 x M.2 SSD pieslēgvietas krātuves un datu pārraides ātrsarbības uzlabošanai,
+ vienkārša HDD montāžā bez instrumentiem,
+ iespēja izmantot kā pilnvērtīgu video novērošanas serveri un klientu,
+ atbalsta papildus Expansion Enclosure moduļus līdz pat 12-bay.

Nav iespējams mainīt/palielināt RAM,
atsevišķas lietotnes un funkcijas pieprasa QNAP konta izveidi,
pirmreizējā iestatīšana var sagādāt grūtības mazāk pieredzējušiem lietotājiem (īpaši Volume izveide),
novecojusi HDMI 1.4b versija un tālvadības pults trūkums neļauj šim NAS pilnvērtīgi aizstāt Smart TV funkcionalitāti.

Secinājumi

Kopumā QNAP TS-253E atstāj ļoti pozitīvu iespaidu. Salīdzinot ar 2016. gadu, ne šī ražotāja NAS ierīču uzbūve, ne QTS operētājsistēmas interfeiss nav kardināli mainījies, un es to vērtēju kā lielu plusu. Protams, funkcionalitāte ir kļuvusi daudz plašāka, tehnoloģijas ir attīstījušās (2.5 GbE un M.2) un jauda ir pieaugusi. Jāatzīst, ka arī mobilās lietotnes ir daudz nobriedušākas, nerada galvassāpes un ir saprotamas pat cilvēkiem bez īpašas pieredzes IT lauciņā.

Šis modelis ir gatavs tam, lai kalpotu arī kā pilnvērtīgs video novērošanas serveris, ierakstu krātuve un atskaņošanas darba stacija vienlaikus. Tas iespējams, pateicoties jaudīgajam Intel procesoram, 8GB operatīvajai atmiņai, divām HDMI izejām, kā arī QVR Elite un QVR Center video novērošanas lietotnēm.

QNAP TS-253E ir gatavs izpildīt jebkuras mākoņa funkcijas gan mājas lietotājiem, gan uzņēmumos. Manuprāt, NAS risinājums varētu lieliski noderēt fotogrāfiem, jo tur saglabātās fotogrāfijas var pa tiešo koplietot ar klientiem, izlaižot augšupielādes posmu kādā no tiešsaistes cloud servisiem (Google Drive, Dropbox, OneDrive u.c.). Savukārt QNAP AI Core un QuMagie lietotne ar AI seju atpazīšanas tehnoloģiju var palīdzēt sakārtot lielāku fotogrāfiju blāķi.

Mazliet kremt, ka TS-253E ir visnotaļ ierobežota multivides atskaņotāja funkcionalitāte. Ir 2023. gads un gandrīz katram mājās ir 4K izšķirtspējas TV, bet ierobežotās HDMI 1.4b caurlaidības dēļ šis NAS 4K izšķirtspējā atbalsta vien 30Hz refresh rate, kas daudziem automātiski varētu būt sarkanais karogs. Kā pretarguments gan jāmin, ka teju katram pēdējo 5 gadu laikā iznākušajam TV modelim būs arī iebūvēts Smart TV, caur kuru pavisam brīvi varēsiet pārlūkot NAS failu krātuves saturu un atskaņot to pilnā kvalitāte un hercos, izmantojot TV tālvadības pulti.

QNAP TS-253E un citus šī ražotāja NAS modeļus varat salīdzināt, sakomplektēt ar cietajiem diskiem un pasūtīt sadaļā Tīkla disku masīvi (NAS) – QNAP.